Pożar hotelu dla koni w Gdowie na ul. Dworskiej.

Wczoraj (03.01.2020) o godzinie 15:55 do SK KP PSP w Wieliczce wpłynęło zgłoszenie o pożarze hotelu dla koni w Gdowie na ul. Dworskiej. Ze wstępnych informacji wynikało, że pożarem objęty był budynek, w którym znajdują się zwierzęta. Do działań w pierwszej kolejności zadysponowano dwa zastępy z naszej jednostki, dwa zastępy z JRG Wieliczka, oraz zaalarmowano jednostki OSP z terenu Gminy Gdów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu sytuacji okazało się, że pożarem objęta jest część mieszkalna, zaadaptowana na poddaszu budynku stadniny koni oraz nagromadzone siano dla zwierząt. Brak osób poszkodowanych, media odłączono przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej natomiast zwierzęta zostały ewakuowane w bezpieczne miejsce. W pierwszej kolejności rota w aparatach OUO podała jeden prąd wody wewnątrz części socjalnej, natomiast druga rota rozpoczęła działania w obronie znajdującego się w nie dużej odległości sporego składowiska siana przeznaczonego dla koni. W między czasie na miejsce zdarzenia dojeżdżały kolejne jednostki oraz zadysponowano drabinę mechaniczną z OSP Kłaj. Po około trzech godzinach ciężkiej pracy strażaków pożar udało się opanować. W dalszej części działań przystąpiono do rozbiórki części budynku oraz konstrukcji dachu w celu ugaszenia palącego się na poddaszu siana.
W trakcie działań uruchomiono przy naszej remizie miejsce poboru wody dla pojazdów uczestniczących w pożarze. Ze względu na duże zużycie aparatów ochrony układu oddechowego w czasie pożaru w budynku naszej strażnicy został dodatkowo uruchomiony punkt nabijania butli przy pomocy sprężarki. Jednocześnie nasze druhny oraz nasi druhowie nie uczestniczący bezpośrednio w pożarze przygotowali zaplecze logistyczne w postaci ciepłych napojów oraz posiłków dla ratowników.
Około 23:30 – po blisko 8 godzinach - działania gaśnicze dobiegały końca i jednostki systematycznie powracały do koszar. Ostatnie jednostki opuściły miejsce pożaru parę minut po północy (04.01.2020). W działaniach uczestniczyły jednostki OSP z Gdowa, Marszowic, Kunic, Winiar, Kłaja, KP PSP i JRG Wieliczka oraz policja.