Walne zebranie sprawozdawcze w naszej jednostce.

Taka data zdarza się raz na 4 lata. W dniu 29.02.2020 w budynku naszej remizy odbyło się walne zebranie sprawozdawcze podsumowujące nasza działalność w 2019 roku. Jak co roku frekwencja dopisała. W podsumowaniu uczestniczyło ok 110 osób, a wśród nich: przedstawiciele Dziecięcej oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, Kobieca Drużyna Pożarnicza, druhowie czynni, Członkowie honorowi oraz osoby, które wspierają naszą straż.   Oczywiście nie zabrakło zaproszonych gości. Na spotkanie przybyli: st. kpt. mgr inż. Przemysław Przęczek - Komendant Powiatowy PSP w Wieliczce, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wieliczce dh Ryszard Łanoszka, Komendant Gminny -  dh Józef Kostuch, Wójt Gminy Gdów - Zbigniew Wojas, przewodniczący Rady Gminy Gdów - Tadeusz Ciężarek, Radny Gminy Gdów – Józef Obrał oraz Proboszcz Parafii MB Wspomożenia Wiernych w Palczy jednocześnie druh naszej jednostki ks. Jan Gibała. Po przywitaniu zebranych prezes gdowskiej jednostki przedstawił sprawozdanie merytoryczne za 2019r.

Poza działaniami statutowymi(wyjazdy do akcji, ćwiczenia, szkolenia)  druhowie brali czynny udział w innych uroczystościach i imprezach np. Orszak Trzech Króli, warta honorowa przy Grobie Pańskim i udział w rezurekcji, rodzinny biały marsz, uroczyste nadaniu imienia Janusza Kuliga dla ronda na ul. Łapanowskiej w Gdowie, akcji porządkowania brzegów rzeki Raby, święto konstytucji 3 maja z przemarszem pod pomnik, Święto Niepodległości, procesja Bożego Ciała, Gminne obchody Dnia Strażaka w Gdowie,  powiatowe obchody Dnia Strażaka w Kłaju, droga krzyżowa ulicami Gdowa, dzień dziecka, święto niezapominajki, pielgrzymka strażacka z Zakopanego do Ludzimierza, ogólnopolska olimpiada dziecięcych drużyn pożarniczych w Wieruszowie (województwo łódzkie), udział w festynie dla osób niepełnosprawnych w Podolanach, Święcie Ziemi Gdowskiej, Pikniku Zdrowia i Aktywności Fizycznej, Wojewódzki Zlot MDP w Gorlicach, Małopolskich Dni Ratownictwa w Porębie Spytkowskiej, polsko-niemieckiego seminarium dla opiekunów MDP Dreźnie, spotkaniu opłatkowym małopolskich strażaków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie.

Przy naszej OSP bardzo aktywnie działa Dziecięca i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W lipcu br. Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas wysłał zgłoszenie naszej MDP do konkursu na najlepszą MDP Województwa Małopolskiego. We wniosku szczegółowo opisał nasze działania w zakresie m.in.: podnoszenia wiedzy i umiejętności członków MDP z zakresu zapobiegania pożarom i innym miejscowym zagrożeniom, propagowania przepisów przeciwpożarowych w środowisku, rozwijania sprawności fizycznej członków MDP poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki m.in. udział w zawodach pożarniczych, sportowych czy konkursach wiedzy pożarniczej, organizowania działalności kulturalno – oświatowej i historycznej w środowisku, zaangażowania w sprawy społeczności lokalnej, odbytych kursów i szkoleń. Zgłoszenie najpierw pozytywnie zweryfikował Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP, a następnie trafiło ono do etapu wojewódzkiego. Tam, nasza drużyna okazała się bezkonkurencyjna i zdobyła tytuł NAJLEPSZEJ MŁODZIEŻOWEJ DRUŻYNY POŻARNICZEJ WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO! W nagrodę otrzymaliśmy 10 000zł.

W dalszej części zebrania nie zabrakło też podziękowań dla firm  i instytucji, które w ubiegłym roku pomagały jednostce w realizowaniu zamierzonych  celów. W ubiegłym roku nasza jednostka pozyskała z Inspekcji Transportu Drogowego samochód marki Fiat Ducato. Dzięki pracy druhów oraz wsparciu sponsorów pojazd został dopasowany do potrzeb Dziecięcej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i jest on przez nas samodzielnie utrzymywany. Dla wszystkich, którzy przyczynili się do pomocy przy pojeździe zostały przekazane pamiątkowe podziękowania.

Kolejnym punktem spotkania było sprawozdanie finansowe, które zaprezentował skarbnik  jednostki  Druh Dariusz Nowak. Po podjęciu uchwały o udzieleniu absolutorium zarządowi za okres sprawozdawczy i przyjęciu planów do realizacji w roku bieżącym głos zabrali zaproszeni goście. Dziękowali oni za  gotowość do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych, owocną współpracę z samorządem i władzami strażackimi, a także życzyli wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i służbie strażackiej.

Rok jest dla  OSP szczególny, ponieważ nasza jednostka świętować będzie jubileusz 130-lecia działalności. Już dziś Zarząd OSP chciałby poinformować, ze główne uroczystości zaplanowano na niedzielę 20 września 2020r. Pomimo, że do najważniejszego wydarzenia w naszej jednostce w tym roku zostało jeszcze 6 miesięcy już rozpoczęły się przygotowania do uroczystości.