Środa, 20 września 2017 r.
OSP Gdów na YouTube

Rok założenia 1890

Ochotnicza Straż Pożarna w Gdowie powstała w 1890 roku i należy do najstarszych na terenie Małopolski. Od początku istnienia współpracowała ona z miejscowym gniazdem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i od niego przejęła godło – sokoła. Przy straży powołano także żeńską drużynę pożarniczą, która nie tylko organizowała życie kulturalne we wsi, ale również dzielnie zastępowała strażaków podczas wojny.

Z okazji 20-lecia istnienia, Rada Gminy wraz ze społecznością Gdowa ufundowała druhom sikawkę konną oraz sztandar z podobizną św. Floriana i Matki Boskiej Gdowskiej (przedmioty te wraz z ozdobnymi hełmami strażackimi przechowywane są w tutejszej strażnicy). Przez lata działalności, OSP Gdów gromadziła coraz to lepszy sprzęt oraz podnosiła swoje kwalifikacje w dziedzinie gaszenia pożarów, interwencji kryzysowych oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażacy wielokrotnie brali udział w akcjach na terenie gminy Gdów, ale również uczestniczyli w gaszeniu pożaru w Kuźni Raciborskiej oraz pomagali podczas akcji powodziowych w Makowie Podhalańskim, Nowym Sączu, Andrychowie itd.

W 2006 roku druhowie z OSP w Gdowie dzięki szybkiej i sprawnej interwencji oraz prawidłowo udzielonej pierwszej pomocy, uratowali życie 8-letniemu chłopcu z Niewiarowa. Strażacy oprócz interwencji prowadzą także szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, prowadzą pogadanki na temat bezpieczeństwa w szkołach i przedszkolach, a także organizują pokazy i uczestniczą w zawodach pożarniczych. Przy OSP w Gdowie istnieją cztery Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dziewcząt i chłopców. Od 2000 roku współpracują oni z rówieśnikami z niemieckiego okręgu Schamburg.