Aktywna sobota. Ćwiczenia na akwenie wodnym oraz kolizja drogowa.

Ostatnia sobota jak już pisaliśmy wcześniej była dla nas bardzo aktywna. Gdy opiekunowie z młodzieżą pojechali do Gorlic oraz Poręby Spytkowskiej część druhów udała się na akwen wodny w Marszowicach, gdzie zorganizowano ćwiczenia z użyciem pozyskanej kilka tygodni temu łodzi wiosłowej. Łódka marki Quicksilver z silnikiem Merkury 20M JET pomieści 3-6 osób i będzie używana do działań na obszarach wodnych gminy oraz powiatu.  Podczas zajęć ćwiczyliśmy alarmowe wodowanie lodzi, doskonalenie technik pływania łodzią oraz umiejętności przewidywania głębokości akwenu z pozycji ratownika oraz sternika, podejmowanie poszkodowanego przytomnego / nieprzytomnego na pokład łodzi, manewrowanie łodzią z użyciem wioseł. doskonalenie umiejętności manewrowania łodzią podczas akcji w której uczestniczy druga pływająca  jednostka ratownicza— w tym przypadku był to skuter wodny. Zajęcia były prowadzone pod czujnym okiem naszego druha, który jest jednocześnie ratownikiem wodnym, sternikiem motorowodnym oraz instruktorem pływania. Ćwiczenia trwały około 3 godziny. Z tego miejsca chcemy podziękować Panu Stopie za możliwość zorganizowania szkolenia.

W trakcie ćwiczeń na stawie dyżurny Stanowiska Kierowania Straży w Wieliczce przyjmuje zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DW 967 w Fałkowicach. Ze zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy uderzył w barierki. Do akcji skierowany zostaje jeden zastęp z JRG Wieliczka oraz dodatkowo z naszej jednostki wyjeżdża lekki zastęp ratownictwa technicznego.  Po przyjeździe zastępów na miejsce pogotowie ratunkowe bada osoby podróżujące pojazdem, jednak ostatecznie nikt nie zostaje zabrany do szpitala. Przez około 60 minut ruch na drodze odbywał się wahadłowo.