Polsko Niemieckie Seminarium MDP

 

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Deutsche Jugendfeuerwehr (niemiecką organizacją skupiającą Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze) oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Gdowie we współpracy z Gminą Gdów zorganizował w dniach 14-18 października 2015 roku Polsko-Niemieckie Seminarium dla Opiekunów MDP. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Gdowie, a jego celem było podniesienie jakości polsko-niemieckich spotkań MDP, pomoc w nawiązaniu współpracy, wymiana doświadczeń, przekazanie informacji na temat możliwości otrzymania wsparcia ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Do Gdowa zjechało ponad 50 osób z Polski oraz Niemiec, aby wspólnie uczyć się oraz wymieniać swoją wiedzę na temat nawiązywania współpracy międzynarodowej oraz pracy z młodzieżą.

W pierwszy dzień wszystkich uczestników witały nasze maskotki w rozmiarze 1:1 oraz strażackie melexy, a następnie rozpoczęły się gry zapoznawcze i integracyjne. Drugi dzień rozpoczął się wyjątkowo - swoje 78 urodziny obchodził najstarszy uczestnik Seminarium dh Wiesław Penk - po gromkim STO LAT jubilat częstował wszystkich okolicznościowym tortem. Następnie swój wykład pt. „Nowe media - zagrożenia i możliwości” wygłosił Niells. Podczas prelekcji omawiane były zagrożenia związane z użytkowaniem m.in. facebooka i innych portali społecznościowych oraz zamieszczaniem zdjęć z akcji ratowniczych i gaśniczych. Po południu odbyły się gry i zabawy integracyjne z udziałem naszej MDP. Dla startujących zostało przygotowanych 12 konkurencji, które były sędziowane pod czujnym okiem naszej młodzieży. W piątkowy poranek obyły się zajęcia kreatywne w naszej OSP, następnie warsztaty kulinarne, a popołudniu przewidziano zwiedzanie Kopalnie Soli w Wieliczce. Piątkowy wieczór to grill, na którym degustowano potrawy przygotowane w ramach porannych zajęć w kuchni. W sobotę wszyscy mogli się sprawdzić w zajęciach teatralnych prowadzonych w Centrum Kultury w Gdowie. Po obiedzie odbyła się wycieczka do Krakowa, a wieczorem w naszej remizie oficjalne zakończono XV Polsko Niemieckiego Seminarium. W niedzielny ranek nastał czas pożegnań i odjazdów.

Mamy nadzieję, że zorganizowane w Gdowie międzynarodowe spotkanie spełniło oczekiwania uczestników i z bagażem nowych doświadczeń oraz pomysłów, a także uśmiechem na twarzy będą ciepło je wspominać. Liczymy, że jeszcze kiedyś się zobaczymy.Emotikon smile