Polsko-niemieckie seminarium za nami

To był niezapomniany czas. Aż pięć, albo tylko pięć wyjątkowych dni. Ze wspaniałymi ludźmi, którzy wspólnie tworzyli fantastyczną atmosferą. Tak w kilku słowach można podsumować 18. polsko-niemieckiego seminarium dla opiekunów MDP, jakie odbyło się w ostatnich dniach w niemieckim Dreźnie. Jego tematyka była niezwykle istotna. Hasło tegorocznego spotkania opiekunów MDP brzmiało „Zmiany klimatyczne i strukturalne w pracy z młodzieżą”.

Gospodarzem tegorocznego seminarium był niemiecki związek skupiający MDP w Dreźnie. W programie międzynarodowego spotkania znalazły się min. zwiedzanie kopalni odkrywkowej i elektrowni, wizyty w strażach pożarnych (w tym jednej zawodowej, która może poszczycić się wyjątkowym sprzętem i zapleczem do pracy z dziećmi i młodzieżą). Poznawaliśmy także mechanizmy występowania klęsk żywiołowych oraz konfrontowaliśmy swojego poglądy podczas warsztatów tematycznych (demokracja, zmiany klimatyczne i zrównoważony rozwój, zrównoważony rozwój w pracy z młodzieżą, finansowanie – wnioski PNWM, animacja językowa). W wolnych chwilach wspólnie bawiliśmy się podczas zajęć integracyjnych, nawiązywaliśmy nowe kontakty i poznawaliśmy miasto.

To był niezapomniany czas. Aż pięć, albo tylko pięć wyjątkowych dni. Z wspaniałymi ludźmi, którzy wspólnie tworzyli fantastyczną atmosferą. Dziękujemy organizatorom i uczestnikom. Do zobaczenia!