Bilczyce. System eCall zawiadomił służby o wypadku. Auto stało w… garażu.

W dniu wczorajszym około godziny 13:21 Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymało informację z systemu e-call, że samochód uległ wypadkowi. Do zdarzenia miało dojść w miejscowości Bilczyce. Niezwłocznie do akcji zadysponowano dwa zastępy z naszej jednostki, zastęp z JRG Wieliczka, ZRM oraz policję. Pozycja GPS wskazywała, że zdarzenie miało miejsce w Bilczycach na lokalnej drodze. Przez dłuższy czas służby poszukiwały rzekomego wypadku. Po dokładniejszym sprawdzeniu terenu okazało się, że pojazd, w którym uruchomił się system eCall, stoi w garażu, a system został przypadkowo aktywowany. Po około 20 minutach wszystkie służby powróciły do koszar.

System eCall umożliwia szybkie manualne lub automatyczne wezwanie pomocy. Ręczne wezwanie jest włączane przyciskiem przez kierowcę lub pasażerów pojazdu, a automatycznie aktywowane, w określonych warunkach po zderzeniu, dzięki czujnikom zamontowanym w pojeździe. Po uruchomieniu samochodowe urządzenie eCall łączy się przy użyciu sieci telefonii komórkowej ze służbami ratunkowymi umożliwiając przekazanie danych elektronicznych i nawiązanie połączenia głosowego. Zgłoszenia są odbierane przez centralę, którą stanowi odpowiedni terytorialnie punkt przyjmowania zgłoszeń o wypadkach, funkcjonujący w ramach sieci telefonów alarmowych 112.

foto. bury.com