Wielki Piątek. W Gdowie spłonęła trawa, w Nieznanowicach – stodoła.

Wczoraj 10.04.2020 około godziny 17:10 do SKKP w Wieliczce wpłynęło zgłoszenie o pożarze łąki na dużym obszarze w Gdowie przy ul. Myślenickiej. Do akcji  udały się dwa zastępy gaśnicze z naszej jednostki. Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu sytuacji okazało się, że pożarem objętych jest około 15 arów traw i zarośli. Działania zastępów na miejscu polegały na podaniu dwóch prądów wody oraz przelaniu i dogaszeniu tlących się zarośli. Działania trwały około 30 minut. W tym czasie ruch na obwodnicy odbywał się wahadłowo. Na miejscu obecna była również policja.

Do drugiego w tym dniu zdarzenia zostaliśmy zaalarmowani o godzinie 21:37. W miejscowości Nieznanowice obok budynku tamtejszej OSP doszło do pożaru stodoły. Do działań zadysponowano dwa zastępy z naszej OSP oraz zastępy gaśnicze z Nieznanowic, Niewiarowa, Pierzchowa, Niegowici, Marszowic oraz z JRG Wieliczka. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano palący się w całej objętości budynek gospodarczy.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów wody na palący się obiekt, w tym jednego prądu wody w obronie budynku mieszkalnego. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do przerzucania pogorzeliska i przelewania go wodą. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej trwały blisko 3 godziny. Na miejscu obecna była również policja i pogotowie energetyczne.