Ćwiczenia ratownictwa wodnego w Nieznanowicach

Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wieliczce otrzymuje zgłoszenie o wypadku łodzi na terenie ośrodka wypoczynkowo – rekreacyjnego Kuter Port Nieznanowice. Osoba postronna widzi z brzegu trzy osoby płynące łodzią, a następnie przy wykonywaniu gwałtownego manewru skrętu dochodzi do jej przewrócenia się. Zgłaszający widzi dwie osoby unoszące się nad lustrem wody płynące do brzegu. – tak przedstawiał się temat ćwiczeń, które odbyły się wczoraj (29.06.2023) w Nieznanowicach.
Głównym tematem ćwiczeń było prowadzenie działań ratowniczych na obszarach wodnych przy użyciu łodzi oraz z linii brzegowej, podejmowanie osób poszkodowanych na łódź, udzielenie KPP, ewakuacja na brzeg. Ewakuacja osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu z linii brzegowej (rzutka, koło ratunkowe) oraz przeszukiwanie linii brzegowej.
Ponadto strażacy mieli możliwość sprawdzić dojazd do akwenu, miejsca umożliwiające zwodowanie łodzi, umieszczenie podręcznego sprzętu umożliwiającego ewakuację poszkodowanych z linii brzegowej czy zapoznanie się z możliwościami ratowniczymi oraz występującymi zagrożeniami.
W ćwiczeniach brało udział 5 zastępów w tym dwie łodzie.
fot. Fotografia Ratownicza - Antoni Toborek