Szkolenie z zakresu wycinki drzew.

W dniu 30.09.2023 na terenie Leśnictwa Gdów odbyły się ćwiczenia. Ich tematem były techniki cięcia drzew piłą spalinową. Zajęcia praktyczne, które odbyły się dzień wcześniej zostały poprzedzone wykładem teoretycznym, które przeprowadził Pan Bogdan Ulman z firmy LINOMAN i dotyczącym m.in. prawidłowej wycinki drzew, odpowiedniego zastosowania klinów, przypomnienia warunków BHP, ostrzenia i regulacji naciągu łańcucha, ergonomicznej pracy piłą, konserwacja sprzętu oraz omówienie różnego rodzaju zagrożeń.
Zajęcia praktyczne odbyły się w Leśnictwie Gdów na terenie Wólki Zręczyckiej. Druhowie musieli się zmagać z ,,trudnymi drzewa”. Podczas kilkugodzinnych zajęć strażacy mieli możliwość cięcia drzew o różnego rodzaju trudnościach m.in., usuwanie rozłamanych drzew, odcinanie karp od wywrotów (pozostały po ścięciu drzewa pniak z korzeniami), usuwanie złomów bramowych( zawieszone drzewo na drugim drzewie) z wykorzystaniem lin, bloczków czy wyciągarek oraz stosowanie cięć sztyletowych mocno wychylonych drzew z pozostawieniem piętki.
Przez cały czas nad bezpieczeństwem szkolenia czuwał Leśniczy Leśnictwa Gdów Pan Piotr Doda oraz Pan Bogdan Ulman z firmy Linoman.
Zdobyta wiedza z pewnością zaowocuje podczas działania związanych z usuwaniem m.in. wiatrołomów. W ćwiczeniach brali udział również strażacy z OSP Pierzchów
Bardzo serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Myślenice za możliwość zorganizowania ćwiczeń.